HeadiesAward: Complete list of Winners at 14th edition of awards show



The 14th edition of the show took place on February 21, 2021


- Fireboy, Niniola, Praiz also won awards at the event


- This is the first-ever virtual edition of the award show


The 14th edition of the Headies award took place on February 21 which saw several guests who were in attendance, observing social distance with many showing up in masks.

A lot of the show had been pre-recorded and the live event, featuring nominees held at Eko Hotels and Suites, Victoria Island, Lagos. The red carpet began at 5pm while the main event commenced at 8 pm.

The show was hosted by comedian Bovi and actress and TV host, Nancy Isime and witnessed brilliant performances from the likes of Chike, Fireboy, Joeboy and Laycon.


NEXT RATED

1. OMAH LAY – Winner
2. BELLA SHMURDA
3. OXLADE
4. TEMS

BEST R&B SINGLE

  1. UNDER THE SKY – PRAIZ
  2. DUDUKE – SIMI
  3. MAD – SARZ & WURLD
  4. BAD INFLUENCE – OMAH LAY
  5. TATTOO – FIREBOY DML (Winner)
  6. DANGEROUS LOVE – TIWA SAVAGE

PRODUCER OF THE YEAR

1.PHEELZ – ‘BILLIONAIRE’ BY TENI (Winner)
2.SPAX – ‘AWAY’ BY OXLADE
3.KEL P – ‘PULL UP’ BY BURNA BOY
4.SARZ – ‘MAD’ BY SARZ & WURLD

BEST RAP ALBUM.

1.GOD’S ENGINEERING – AQ (Winner)
2.ILLY CHAPO X – ILLBLISS
3.YPSZN2 – PSYCHO YP
4.CULT! – PAYBAC IBORO
5.THE ERIGMA II – ERIGGA

Best Alternative Album

1.YELLOW – BRYMO
2.LUCID – ASA
3.THE LIGHT – BEZ
4.PIONEERS – DRB LASGIDI
5.ROOTS – THE CAVEMEN (Winner)

BEST POP ALBUM

1.APOLLO – FIREBOY DML (Winner)
2.AFRICAN GIANT – BURNA BOY
3.A GOOD TIME – DAVIDO
4.WOMAN OF STEEL – YEMI ALADE
5.AFRO POP VOL. 1 – ADEKUNLE GOLD

BEST RECORDING OF THE YEAR

1.OZYMANDIAS – BRYMO (Winner)
2.SMILE – WIZKID FEAT. HER
3.WONDERFUL – BURNA BOY
4.DREAMER – FIREBOY DML
5.GHOST TOWN – WURLD

Songwriter of the Year Award

Duduke – Simi – Winner

Best R&B Album

Fireboy DML – Tears, laughter and Goosebumps – Winner

Best Music Video

1. ELI – FIREBOY BY CLARENCE PETERS
2.1 MILLI – DAVIDO BY DIRECTOR K (Winner)
3.SMILE – WIZKID BY MEJI ALABI
4.BILLIONAIRE – TENI BY TG OMORI
5.SHEKERE – YEMI ALADE BY OVIE ETSEYATSE

African Artiste Recognition

1.MASTER KG – (Winner)
2.KUAMI EUGENE
3.SAUTI SOL
4.SHAATA WALE
5.STONEBWOY

Best Collaboration

1.KNOW YOU – LADIPOE FEAT. SIMI (Winner)
2.NOBODY – DJ NEPTUNE FEAT. JOEBOY & MR. EAZI
3.SWEET IN THE MIDDLE – DAVIDO FEAT. NAIRA MARLEY, ZLATAN & WURLD
4.DON’T CALL ME BACK – JOEBOY FEAT. MAYORKUN
5.TOTORI – ID CABASA FEAT. WIZKID & OLAMIDE
6.GET THE INFO – PHYNO FT PHENOM AND FALZ

Best Rap Single

1.OGB4IG – REMINISCE
2.SHUT UP – BLAQBONEZ
3.COUNTRY – ILLBLISS (Winner)
4.GET THE INFO – PHYNO, FALZ & PHENOM
5.BOP DADDY – FALZ FEAT. MS. BANKS

Best Vocal Performance (Male)

WURLD – GHOST TOWN
2.CHIKE – FORGIVE
3.PRAIZ – UNDER THE SKY (Winner)
4.COHBAMS – PLENTI
5.NONSO AMADI – WHAT MAKES YOU SURE
6.JOHNNY DRILLE – COUNT ON YOU

Best Vocal Performance (Female)

1.SIMI – NO LONGER BENEFICIAL
2.LINDSEY ABUDEI – ONE ON THE OUTSIDE
3.NINIOLA – ADDICTED (Winner)
4.J-DESS – CHI EFO
5.YEMI ALADE – LAI LAI
6.IMANSE – AJALA

Headies Revelation

1.VICTOR AD
2.FIREBOY DML (Winner)
3.JOEBOY
4.TENI
5.REMA
6.CHIKE

LYRICIST ON THE ROLL

1. AQ – EUNICE
2.BLAQBONEZ – DEFINE RAP 2
3.MI ABAGA – TRINITY
4.ILLBLISS – COUNTRY (Winner)
5. PHENOM – GET THE INFO
6. PHYNO – SPEAK LIFE

BEST STREET-HOP ARTISTE

1.NAIRA MARLEY & YOUNG JOHN – MAFO
2.MAYORKUN – GENG (Winner)
3.REMINISCE FEAT. OLAMIDE & NAIRA MARLEY – INSTAGRAM
4.RUDEBOY – AUDIO MONEY
5.IVD & ZLATAN – BOLANLE
6.OLAMIDE – PAWON

ALBUM OF THE YEAR

1.AFRICAN GIANT – BURNA BOY
2.APOLLO – FIREBOY DML (Winner)
3.AFRO POP VOL. 1 – ADEKUNLE GOLD
4.YELLOW – BRYMO
5.BOO OF THE BOOLESS – CHIKE

HEADIES’ VIEWER’S CHOICE

1.DAVIDO
2.OMAH LAY
3.BURNA BOY
4.FALZ
5.FIREBOY DML
6.MAYORKUN
7. DJ NEPTUNE
8. WIZKID – Winner

ROOKIE OF THE YEAR

1.OLAKIRA
2.ALPHA P
3.JAMOPYPER
4.ZINOLEESKY
5.BAD BOY TIMZ – Winner

SONG OF THE YEAR

1.FEM – DAVIDO
2.NOBODY – DJ NEPTUNE FEAT. JOEBOY & MR. EAZI (Winner)
3.JORO – WIZKID
4.MAFO – NAIRA MARLEY
5.DUDUKE – SIMI

BEST POP SINGLE

1.BILLIONAIRE – TENI
2.NOBODY – DJ NEPTUNE FEAT. JOEBOY & MR. EAZI – Winner
3.LADY – REMA
4.FEM – DAVIDO
5.JORO – WIZKID
6.SKELETUN – TEKNO

BEST ‘ALTERNATIVE’ SONG

1.CORNER – LADY DONLY FEAT. VANJESS & THE CAVEMEN
2.I WONDER – MOELOGO – Winner
3.BITTER – DEENA ADE
4.ANITA – THE CAVEMEN
5.MONEY DEVOTION – GBASKY
6.GOD SAVE THE QUEEN – OLU

Special Recognition

Eedris Abdulkareem

Timaya

Headies Hall of Fame

King Sunny Ade

Chief Ebenezer Obey


Always Visit Africanhype MEDia For  More Update

Post a Comment

0 Comments